    NCDGFA40-0050 NCG CYLINDER
    SKU NCDGFA40-0050
    Create a business account for discounted pricing and enhanced features!
    Click Here to Create Your Business Profile
    Standard NCG double acting single rod version of the NCG series The NCG series is an extremely durable, repairable round body cylinder that provides precision mounting, short overall length, light weight and high speed.  Rubber bumpers are standard with an option for adjustable air cushion.  Nine mounting styles are available for cylinder mounting flexibility.   Bore sizes for the NCG range from 3/4"(20mm) to 2 1/2" (63mm).  Standard available stroke lengths from 1" to 12" but with the ability for long strokes.  The NCG series is auto-switch capable.   The NCG is capable of speeds up to 40 in/sec.  The NCG series is available in 11 standard options to help fit into many different applications.